افزایش قیمت دلار، مسکن را گران کرد

به گزارش ایسنا: منصور غیبی کارشناس بازار مسکن می‌گوید: افزایش قیمت دلار در گران شدن قیمت خانه بی‌تاثیر نیست. با نوسان قیمت خانه در چند وقت اخیر میزان فایل‌های فروش خانه‌ها نیز در مناطق مختلف افزایش یافته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی این شهر در این ماه به 4100 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه گذشته 19.5 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.7 درصد کاهش داشته است. آن طور که ایسنا گزارش کرده است متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در آبان‌ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل 35.8 درصد افزایش داشته است.

در همین حال کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش قیمت دلار قیمت خانه هم گران می‌شود؟گفت: افزایش قیمت دلار در گران شدن قیمت خانه بی‌تاثیر نیست. این روزها اقتصاد مسکن هم به دلیل در هم آمیختگی مشکلات بین‌المللی، افزایش قیمت بنزین و سایر مولفه‌های سیاسی و اجتماعی گرفتار بیماری شده که تشخیص پدید آمدن این بیماری سخت است.

قدرت چانه‌زنی خریداران خانه افزایش یافت.

منصور غیبی افزود: با افزایش قیمت دلار قیمت مسکن در بازار هم دچار برخی نوسان‌ها شده است که البته نمی‌توان علت بالا رفتن قیمت دلار را تنها عامل افزایش قیمت مسکن دانست. یعنی افزایش قیمت دلار به تنهایی در بالا رفتن قیمت خانه اثرگذار نیست. در حقیقت تجمیع عوامل مختلف در عدم تثبیت قیمت خانه نقش دارد.

و اظهار کرد: نوسان اخیر قیمت خانه باعث شده که عوامل مختلفی همچون فروش فوری، گران فروشی و سوداگری در بازار شکل گیرد. در بازار فعلی مسکن فعلا تقاضایی که برای خرید مسکن در ابتدای سال شکل گرفته بود، وجود ندارد. اما باید اشاره کرد که در شرایط فعلی قدرت چانه‌زنی خریداران خانه بیشتر شده که این موضوع باعث خرید منطقی آنها می‌شود. همچنین با نوسان قیمت خانه در چند وقت اخیر میزان فایل‌های فروش خانه‌ها نیز در مناطق مختلف افزایش یافته است.

دیدگاه ها (0)

ارسال یک دیدگاه